RAVENI

ames Morrison – o instrumencie:

To moja nowa trąbka od Schagerla – choć wygląda trochę jak kornet, to na pewno trąbka!
Projekt wynika z mojego pragnienia posiadania instrumentu z wentylami obrotowym ze względu na inną artykulację w porównaniu z wentylami tłokowymi. Uważam, że wirujące dźwięki są bardziej precyzyjne i istnieje mniejszy „martwy punkt” pomiędzy momentem wciśnięcia zaworu, a momentem, w którym następna nuta wyjdzie wyraźnie. Jest to szczególnie widoczne podczas szybkiej gry w górnym rejestrze (co lubię robić).
Więc jeśli chcę trąbkę obrotową, dlaczego nie użyć jednego z wielu Schagerlów, które już istnieją?
Trąbki obrotowe różnią się od swoich kuzynów tłokowychniee tylko wentylam. W instrumencie z wentylami obrotowymi rurka ustnikowa jest bardzo krótka i wchodzi do pierwszego zaworu wentyla. Rurka ustnikowa na trąbce tłokowej jest prawie 4 razy dłuższa, wychodzi w kierunku czary głosowej i z powrotem do trzeciego tłoku. Ta różnica w długości rurki ma znaczący wpływ na brzmienie i czucie trąbki, szczególnie na moc w górnym rejestrze.
Tak więc Raweni został pomyślany jako trąbka z obrotowym zaworem i długą rurką ustnikową. Doprowadziło to do powstania kilku prototypów o różnych kształtach i konfiguracjach, aż do pięknego instrumentu, który teraz widzisz. Właściwie nadal ma rurkę prowadzącą do pierwszego zaworu (jak każdy obrotowy), ale dopiero po długiej podróży w kierunku czary a następnie z powrotem w kierunku ustnika – dając długość zbliżoną do trąbki tłokowej.

Cechą charakterystyczną Raweni jest to, że gra ona niezwykle ciepło i miękko, prawie jak waltornia. Kiedy dmuchniesz mocno, idzie w drugą stronę i jest nawet jaśniejsza niż zwykła trąbka. Ta „szerokość” zakresu tonalnego bardzo mi się podoba w muzyce jazzowe.

Specyfikacja:

  • Strój: B
  • Czara głosowa: heavy 123 mm/ 0,50 mm złoty mosiądz
  • Menzura: L
  • Rurka ustnikowa: mosiądz
Aktualności
Artyści
Kontakt
Galeria
Sklep ONLINE

Bartosz Gaudyn
+48 509 850 355
www.schagerl.pl